Koszyk jest pusty

Wyszukiwarka


Wyszukiwanie Zaawansowane

Kategorie

Lista Firm

Alfabetycznie
A B C D E F G H
I J K L M N O
P Q R S T U V W X Y Z

Informacje
PROMOCJE KOSMETYKÓW
   - NUXE Promocja
   - La Roche-Posay Promocja
   - AVENE Promocja
   - KLORANE Promocja
   - SKINCEUTICALS Promocja
   - A DERMA Promocja
   - GALENIC Promocja
   - LIERAC Promocja
   - PHYTO Promocja
   - LIERAC Promocja II
   - RENE FURTERER Promocja
   - PHARMACERIS M Promocja
   - PHARMACERIS S Promocja
   - DietaLight PROMOCJA
   - A DERMA Promocja
   - Iwostin SOLECRIN PROMOCJA
Apteka kosmetyki
Data ważności VICHY NUXE LIERAC PHYTO NIVEA
Zezwolenie
KOSMETYKI MAKIJAŻ
   - Makijaż La Roche-Posay
   - Makijaż Vichy - Podkład
KOSMETYKI APTEKA
Apteka internetowa Słonik
NUTRIDRINKI
KOSMETYKI
   - OENOBIOL
   - INNEOV
   - DUCRAY
   - SANOFLORE
   - SkinCeuticals
   - RENE FURTERER
   - AVENE
   - VICHY
   - INSIDE
   - KLORANE
   - PAYOT
   - GALENIC
   - NUXE
   - PHARMACERIS
   - ZIAJA
   - A-DERMA
   - LIERAC
   - NATURELLE d'ARGAN
   - ALGOTHERM
   - LIERAC PRESCRIPTION
   - INNEOV DIET PARTNER
   - NATURELLE D'ARGAN
   - ELANCYL
   - Daylong
   - GREEN PHARMACY
ARTYKUŁY
   - Podstawowa temperatura ciała
   - Witaminy
   - Kwasy Omega-3 tran rybi
   - Łysienie i wypadanie włosów
   - Zęby - higiena i profilaktyka
   - Kupuj w legalnych aptekach internetowych
Dzień Darmowej Dostawy
1% podatku
Dieta Light Apteka
APTEKA PRODUKTY
   - Bańki chińskie
   - EYE Q
   - DietaLight Apteka
Bodymax
Moller's
Polityka plików cookies
Nutricia Bebilon
Palmer's


WSPÓLNE LOGO APTEK INTERNETOWYCH PL EU
KUPUJ W LEGALNYCH APTEKACH INTERNETOWYCH


WYSYŁKA już od 5,90zł - kliknij i sprawdź!

WYSYŁKA do EUROPY od 16.30zł - sprawdź!

WPŁATY NA POCZCIE = 0.00zł BEZ PROWIZJI!

Jak zabezpieczamy Państwa produkty?
 


SPRAWDŹ NAS
Zaufało nam już ponad
100 000 Klientów

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ! 
Jesteśmy w serwisach:

Sprawdź nasze komentarze na ALLEGRO
Sprawdź nasze komentarze na CENEO
Sprawdź nasze komentarze na NOKAUT.pl
Sprawdź nasze opinie na OPINEO!
 
Słuchamy naszych Klientów
Apteka internetowa
Słonik
wyróżniona przez Opineo.pl
certyfikatem!

Kwasy Omega-3 tran rybi
 

Kwasy OMEGA-3
Co to są kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) pochodzące z oleju z ryb morskich (kwas eikozapentaenowy EPA oraz kwas dokozaheksaenowy - DHA) oraz z produktów roślinnych (kwas α- linolenowy ALA).

Określenie „niezbędne" łączone z nazwą tych kwasów odzwierciedla, jak ważną rolę pełnią one w organizmie człowieka. Używane jest po to, by podkreślić konieczność obecności tych kwasów w naszym pożywieniu. W ludzkim organizmie kwasy omega-3 nie mogą być syntetyzowane, ponieważ nie ma on odpowiednich ku temu enzymów. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie diety w te kwasy.

Najcenniejszym źródłem kwasów omega-3 jest tłuszcz ryb morskich żyjących na dużych głębokościach. Związki te zawarte są również w olejach roślinnych, np. rzepakowym czy lnianym. Jednak to właśnie ryby morskie zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy), dużo bardziej istotne dla ludzkiego organizmu aniżeli kwas ALA (kwas α-linolenowy) powszechnie występujący w olejach roślinnych.
Kwasy Omega-3 sprzyjają prawidłowemu przebiegowi ciąży

Kwasy omega-3 w diecie przyszłej mamy nie tylko pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój dziecka, ale również są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

U kobiet, które spożywają odpowiednie ilości kwasów omega-3 rzadziej występuje stan przedrzucawkowy.

Suplementacja diety przyszłej mamy kwasami omega-3 prowadzi do mniejszej liczby przedwczesnych porodów.

Przypuszcza się również, że jedną z przyczyn depresji poporodowej jest drastyczny spadek poziomu kwasów omega-3 w organizmie, w związku z przekazywaniem ich do płodu.   

Kwasy Omega-3 istotne w diecie kobiety karmiącej

Naukowe  badania  pokazują,  że  kobiece  mleko  jest  bardzo  bogatym  źródłem  kwasów  omega-3:  EPA i DHA, które są konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego rozwijającego się niemowlęcia. Oczywiście poziom tych kwasów w mleku kobiecym zależy od spożywanych przez nią pokarmów, może się wahać od 0,05 do 1,9 % (dane za Portalem Farmaceutyczno-Medycznym).

Mleko krowie nie zawiera ani kwasu EPA ani DHA!   

Kwasy Omega-3 wspierają odpowiedni rozwój płodowy dziecka

Czy wiesz, że mózg w ok. 60% zbudowany jest z kwasów tłuszczowych omega-3!

W trzecim trymestrze ciąży i w pierwszym roku życia bardzo intensywnie rozwijają się mózg oraz siatkówka oka, dla których ważną substancją budulcową są kwasy omega-3, a w szczególności kwas DHA.   

Kwasy Omega-3 wspierają życie wcześniaków

Stężenie kwasu DHA w zewnętrznych pręcikach siatkówki jest bardzo duże. Jest to element niezbędny dla funkcjonowania rodopsyny i aktywacji przez foton bocznych i rotacyjnych ruchów w obrębie błony. Istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy ostrością widzenia a stężeniem kwasów omega-3 w osoczu.

Nagromadzenie kwasu DHA w retince (siatkówce oka) i korze wzrokowej jest największe w trzecim trymestrze ciąży i pozostaje wysokie po porodzie. Przy przedwczesnym porodzie retina jest niedojrzała i w związku z tym dalszy jej rozwój jest często nieprawidłowy. Odpowiednie stężenie kwasu DHA pozwala zminimalizować ryzyko retinopatii a jego niedobór powoduje zaburzenia widzenia.

Istnieje  zależność  pomiędzy  zawartością  kwasu DHA  w  organizmie  a  masą ciała, objętością  czaszki  i wiekiem płodowym wcześniaków jak i noworodków donoszonych.

Częstym zagrożeniem życia dla wcześniaków jest ostra niewydolność oddychania spowodowana niedoborem surfaktantu. Kwasy omega-3 wpływają na wzrost syntezy surfaktantu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko śmierci wcześniaków z powodu niewydolności oddechowej. 

Kwasy Omega-3 wspomaga odpowiedni wzrost mózgu i układu nerwowego

Stare powiedzenie mówi, że  „ryby to pożywienie dla mózgu". Dzisiejsi naukowcy dowiedli, że tym, co naprawdę żywi mózg i odpowiada za jego prawidłowy rozwój są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 szczególnie kwas dokozaheksaenowy - DHA, który zawarty jest tłuszczu większości ryb.

Mózg składa się z miliardów komórek mózgowych (nazywanych neuronami), które wymagają odżywiania. Mimo, że masa mózgu wynosi zaledwie 2% wagi ciała, wykorzystuje on aż 20% przyjmowanej energii i wymaga ciągłego jej dostarczania, gdyż możliwość magazynowania jest ograniczona. Około 60% suchej masy mózgu składa się z tłuszczów, a ok. 35% tych tłuszczów ma postać nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 obecne są w mielinie i innych błonach w mózgu. Nadają one elastyczności błonom i mają wpływ na przewodzenie sygnałów nerwowych.

Różne obszary mózgu rozwijają się w różnym wieku i odgrywają odmienne role: otoczki mielinowe wykształcają się w ogromnej większości obszarów mózgu w pierwszych dwóch latach życia człowieka. Obszary te zawiadują przeważnie zmysłami i aparatem ruchowym, natomiast płaty czołowe odpowiedzialne są za bardziej złożone funkcje poznawcze, takie jak planowanie przyszłościowe, skupienie uwagi, pamięć i koncentracja. Rozwój tych obszarów następuje później i trwa jeszcze w okresie dojrzewania.

Niemowlęta karmione piersią uzyskują wyższy wskaźnik nagromadzenia kwasu dokozaheksaenowego w mózgu i całym organizmie niż niemowlęta karmione sztucznymi  mieszankami nie spożywające w diecie kwasu dokozaheksaenowego.


Wyniki badania ‘Breast-fed infants achieve a higher rate of brain and whole body docosahexaenoate accumulation than formula-fed infants not consuming dietary docosahexaenoate'. - Lipids. 2000 Jan;35(1):105-11
 

Kwasy Omega-3 zwiększają poziom inteligencji

Na rozwój umysłowy i poziom inteligencji człowieka ma wpływ wiele czynników. Ogromną rolę odgrywają tu dziedziczone geny, czyli kapitał, z jakim dziecko przychodzi na świat. Nie bez znaczenia są także warunki, w jakich mały człowiek wychowuje się i dorasta.

Oczywiście najważniejsze dla dziecka jest poczucie miłości i bezpieczeństwa, wspólne spędzanie czasu z rodzicami i rówieśnikami, ale również nie bez znaczenia jest odpowiednio zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb rozwijającego się organizmu.

Badania dowiodły, że kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na poziom inteligencji.  

Dzieci kobiet otrzymujących tran uzyskały w wieku 4 lat wyższą punktację w teście na inteligencję. Stwierdzono istotną zależność pomiędzy uzyskaną punktacją a spożyciem przez matkę kwasu tłuszczowego omega-3.

Suplement diety matki niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) omega-3 (Möller's Tran Norweski) podczas ciąży i laktacji może korzystnie wpływać na późniejszy rozwój umysłowy dzieci.

Na podstawie wyników badania: I.B. Helland i wsp., 2003, Pediatrics vol 111 bo 1, 39-44.
 

Kwasy Omega-3 pomagają złagodzić zaburzenia nastroju i ADHD

Badania dowodzą, że dzieci, u których stwierdzono wyższą ilość kwasu DHA, lepiej widzą a ich umysł szybciej się rozwija, niż jest to w przypadku dzieci posiadających niższe stężenia tego kwasu. Niewłaściwa dieta może spowodować późniejsze problemy w szkole, w przyswajaniu i przekazywaniu nabywanych informacji, czy niewielkiej kreatywności dziecka. Niewielkie stężenia kwasu DHA u dzieci mogą być także przyczyną zespołu aktywności psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Dla ADHD (zespołu nadpobudliwości ruchowej) charakterystyczne jest występowanie trzech grup objawów: nadpobudliwości, impulsywności oraz zaburzeń uwagi. Dzieci z tym zespołem mają niskie poziomy kwasów omega-3 we krwi. Choroba ta występuje u około 5% dzieci w wieku 6-9 lat.

Kwasy omega-3 zmniejszają również objawy depresji. Kwas tłuszczowy DHA stanowi budulec do produkcji hormonów szczęścia: serotoniny i dopaminy. Badania wykazują, że osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne oraz ciężkie depresje maja bardzo niski poziom kwasu DHA we krwi. Już w starożytności odkryto cenne znaczenie kwasu DHA w leczeniu stanów depresyjnych - jednym z lekarstw na depresję w czasach antycznych było spożycie przez pacjenta potrawki z mózgu zwierzęcia.

Czy wiesz, że:

- Ryby mórz południowych mają więcej kwasu EPA.

- Ryby mórz północnych mają więcej kwasu DHA.

- Ryby hodowlane mają mniej omega-3 gdyż karmione są paszą wzbogacaną kwasami omega-6 i mogą dodatkowo zawierać metale ciężkie, np. rtęć.


Zapotrzebowanie na kwasy omega-3:

Kwas α-linolenowy i długołańcuchowe kwasy omega-3 (EPA, DHA) powinny dostarczać przynajmniej 1-2% dziennej energii.

Eksperci do spraw żywienia zalecają przyjmowanie 1,0-1,5 g kwasów omega-3 dziennie. Bardzo trudno zapewnić taką podaż tylko dzięki odpowiedniej diecie.

Prawidłowa proporcja kwasów omega-3 w organizmie to DHA:EPA = 3:2.

Należy pamiętać, że w zalecanych dawkach spożycie omega-3 jest w pełni bezpieczne, jednak kobiety  w  ciąży  i  małe  dzieci  powinny  unikać  spożywania  ryb  morskich  więcej  niż  1  raz w tygodniu, ze względu na zwiększone ryzyko zatrucia rtęcią i dioksynami, które kumulują się    w rybach z akwenu mórz europejskich i arktycznych. W tej grupie konsumenckiej zalecane są suplementy oczyszczane z zanieczyszczeń i podlegające kontroli poprzez odpowiednie rządowe agencje.


Badania przeprowadzone w Polsce (WOBASZ - wieloośrodkowe ogólnopolskie badania stanu zdrowia ludności 2003-2005) pokazują, że zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet spożycie kwasów omega-3 jest bardzo niskie.


Musimy pamiętać, że nawyki żywieniowe dorosłych są często przenoszone na talerze dzieci.

O wyborze diety dla dzieci decydują przede wszystkim matki. Jak wynika z przeprowadzonych  w Polsce badań świadomości dotyczących odżywiania dzieci, matkom brak podstawowej wiedzy o znaczeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 niezbędnych m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu. Badanie wykazało również, że mimo iż tran i inne oleje rybne wymieniane są pod względem ważności wśród produktów mających wpływ na rozwój umysłowy na drugim miejscu po mleku, matki bardzo rzadko podają je swoim dzieciom w sposób świadomy. Powodem takiej sytuacji jest mała popularność ryb morskich na polskim stole oraz słabo ugruntowana wiedza o zdrowym żywieniu.

Konsekwencje niedoboru kwasów OMEGA-3:

Ze względu na wiele istotnych funkcji, jakie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 spełniają w organizmie, ich niedobory w pożywieniu mają bardzo istotne konsekwencje zdrowotne.


Kliniczne konsekwencje niedoboru EPA i DHA.

1.  Stwierdzono,  że  niedobór  DHA  może  spowodować    spowolnienie  dojrzewania mózgu i hamować rozwój intelektualny i psychoruchowy dziecka.

2.  Wykazano, że niedobór DHA może spowodować zaburzenia widzenia u niemowląt i dzieci.

3.  Przypuszcza się, iż niedobór EPA i DHA w  żywieniu  kobiet  w  ciąży  stanowić zagrożenie życia  dla wcześniaków ze względu   na  możliwość  wystąpienia niewydolności oddychania spowodowanej niedoborem surfaktantu.

4.  EPA i DHA odgrywają rolę w regulacji odporności na zakażenia wirusowe i bakteryjne.

5.  Wstępne badania sugerują, że EPA i DHA mogą mieć wpływ na mechanizmy epigenetyczne niektórych chorób,  w szczególności na powstawanie cukrzycy typu I.

6.  Istnieją pośrednie  dowody, że  niedobór EPA i DHA w żywieniu dzieci może zwiększać ich nadwrażliwość komórkową na alergeny.  

Logowanie
Login: Hasło:
Nie pamiętasz loginu lub hasła?
Rejestracja

Proszę, pomóż Emilce. Przekaż 1% podatku.

Kontakt
TELEFONY:
+48 81 828 80 92
(TP SA)
+48 602 611 303
+48 602 362 240
(T-Mobile)

FAX:
+48 81 828 80 92

E-MAIL:


Apteka Słonik
Karczmiska Drugie 300
24-310 Karczmiska

Lubię to!


Newsletter
Zapisz się na newsletter    

Zapytaj farmaceutę
Zapytaj farmaceutę

Promocje

L'Biotica maska dotleniająca + CO2 stymulacja syntezy kolagenu 23ml
14.74 zł


L'Biotica maska witaminowa C+E odmładza i witalizuje 23ml
14.74 zł


L'biotica EVOLET OIL na blizny rozstępy 30 ml
21.78 zł


BIOVAX BAMBUS OLEJ AVOCADO Szampon do włosów intensywnie regenerujący włosy suche zniszczone 400ml
22.98 zł


DUCRAY NEOPTIDE MEN Płyn przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn - przewlekłe wypadanie włosów 100ml
131.51 zł

Zobacz kosmetyki VICHY
Zobacz kosmetyki VICHY Homme
 Zobacz kosmetyki La Roche-Posay  Zobacz kosmetyki kolorowe La Roche-Posay
 Zobacz kosmetyki GALENIC  Zobacz kosmetyki AVENE
 Zobacz kosmetyki Galenic ELANCYL  Zobacz kosmetyki KLORANE
 Zobacz kosmetyki IWOSTIN
Emolium - pokaż kosmetyki Emolium
NUXE - Pokaż kosmetyki NUXE
Forte Pharma - pokaż produkty Forte Pharma
 Oenobiol - pokaż produkty Oenobiol
Bioderma - pokaż produkty Bioderma
Zobacz produkty INNEOV
Mustela - pokaż produkty Mustela 
Durex - pokaż produkty Durex
 Zobacz kosmetyki SCHOLL
 Zobacz kosmetyki PHARMACERIS
Zobacz kosmetyki A-DERMA
Zobacz OCEANIC kosmetyki
Zobacz kosmetyki SVR
Zobacz produkty BLAU FARMA (ATOPRA)
Zobacz kosmetyki DERMEDIC
Zobacz produkty PHARMENA

FARMONA - pokaż kosmetyki FARMONA
Zobacz EVELINE COSMETICS
BIELENDA Kosmetyki

 

   Realizacja veranet.pl
www.aptekaslonik.pl